GÜVENLİ SÜRÜŞ NEDİR?

Güvenli sürüş şoförlerin etraftaki bütün koşulları göz önünde bulundurarak aracın donanımsal olarak sağlam olduğundan emin olarak ve kendi tecrübeleri ile en iyi güvenli şekilde aracı kullanarak gideceği rotaya en güvenli şekilde gitmesidir.

Güvenli Sürüş için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcıların trafikte güvenli sürüşü sağlamaları açısından dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları gelin beraber inceleyelim.

Hız Limitlerini Aşmayın

Güvenli bir sürüş için en önemli kuralların başında gelmektedir. Trafikte belirtilen hız sınırlarının üstüne çıkmamanız gerekmektedir. Bu hız sınırları bulunduğunuz yolun şartlarına göre en güvenli şekilde belirlenmektedir. Bu amaçlar bu hız sınırlarının üstüne çıktığınız takdir kendinizi ve diğer yaya ve sürücülerin canlarını tehlikeye atabilirsiniz. Aynı zamanda bu hız sınırları limit olarak belirtilmiştir. Bu hız sınırlarına tam olarak çıkmanız gerekmiyor. Belirtilen hız sınırına göre çevrenin trafik ve yol durumunu göz önünde bulundurarak hızınızı buna göre ayarlamanız gerekir.

Emniyet Kemeri Can Kurtarır

Yolculuk yaparken araçtaki şoförün ve yanındaki kişilerin emniyet kemerini takması gerekir. Siz ne kadar kurallara uyarsanız uyun küçük bir hata büyük sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra trafikte başka kişilerin küçük hataları da sizin zarar görmenize yol açabilir. Her ihtimali göz önünde bulundurarak güvenli sürüş için emniyet kemerini takmanız gerekir.

Aynalarınız Doğru Açıları Göstersin

Araba bindiğiniz ilk işiniz emniyet kemerini takmak olsun. Daha sonrasında aynalarınızı en doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Yolculuk sırasında bütün dikkatiniz yollarda ve aynalarda olmalıdır. Sağdan, soldan ve arkadan gelen araç ve yayaları takip etmeniz bakımın oldukça önemli bir husustur. Güvenli bir sürüş için aynalarınızın açılarını en iyi şekilde ayarlamanız gerekir.

Sinyalleri Doğru Kullanın

Trafikte diğer sürücüler ve yayalarla doğru iletişim kurmanın ilk yolu doğru sinyaller vermektir. Sinyal vermeden yaptığınız dönüşler ve ani duruşlar ciddi kazalara sebep verebilir. Şerit değiştirirken, bir yöne hareket ederken ve duracağınız zaman mutlaka sinyal vererek bunları dışarıdaki bireylere bildirmeniz gerekir. Sinyal vermeden yaptığınız hareketler diğer sürücüler tarafından tahmin edilemeyebilir buda ciddi trafik kazalarına yol açar.

Araçlar İle Mesafenizi Koruyun

Ülkemizde en çok yapılan hatalardan bir tanesidir. Araçlar ile dip dibe gidilmemelidir. Öndeki aracın ani hareketleri ciddi kazalara yol açabilmektedir. Bunun için önünüzde ve arkanızda bulunan araçlar dikkat etmeniz gerekir.

Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmayın

İnsanların cep telefonuna bağımlı bir hale geldiği bir zamanda buna bağlı kazaların oranı artmaktadır. Araç içerisinde kesinlikle cep telefonu kullanmayın. Bütün dikkatinizi yola vermeniz gerekir. Ufak bir dikkatsizlik ciddi kazalara yol açabilir. Sadece telefon değil herhangi başka bir şeyle uğraşmanızda ciddi sorunlara yol açabilir. Acil bir durum varsa aracı güvenli bir yere çekerek konuşmanızı yaparak yolunuza devam edebilirsiniz.

Scroll to Top