İYİ BİR SÜRÜCÜ NASIL OLUNUR?

Yeni ehliyet almış kişilerin sıklıkla merak ettiği konulardan birisidir. Nadirde olsa şoförlüğü iyi olan kişilerde kendilerini geliştirmek adına bu araştırmaları yapmaktadırlar. İstediğiniz kadar iyi şoför olun yaptığınız bir hata ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun için en başta dikkatli bir şoför olmanız gerekir. İyi bir şoför olmak için en güvenli sürüş şeklini benimsemeniz gerekir. Güvenli bir sürüş için dikkat etmeniz gereken durumlar bulunmaktadır. Bu durumları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sizlerde bunlara dikkat ederek iyi bir şoför olabilirsiniz.

Her Zaman En Güvenli Hızda Yolculuk Yapın

İlk olarak vereceğimiz tavsiyeler arasında sıklıkla duymuş olduğunuz bir tavsiyedir. İyi şoför olmak için trafik kurallarına uymanız gerekir. Sürücülerin güvenli seyahat etmeleri için yol üzerinde belirlenmiş hız sınırlarına uymanız gerekmektedir. Bu hız sınırları sizin güvenli seyahat etmeniz için yolun durumuna ve yapısına göre belirlenmiştir. Bu hız sınırlarına uyduğunuz takdirde güvenli bir sürüş gerçekleştirirsiniz. Bunun yanı sıra belirtilen hız sınırlarının üstüne çıkmak hem sizin hem de etraftaki yayaların can güvenliğini tehlikeye atabilir. Belirlenen hız sınırları o yol üzerindeki en yüksek hızı ifade etmektedir. Sizin en yüksek hızda gitme zorunluluğunuz yoktur. Bu yüzden çok yavaş olmamak şartıyla yol koşullarına göre hızınızı ayarlayarak gitmeniz doğru olacaktır. İyi bir şoför olmanın ilk kuralı trafik kurallarına dikkat etmektir.

Uzun Yol Yapacaksanız Düzenli Mola Verin

Günümüzde kazaların birçoğunun yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandığını biliyoruz. İnsanlar yorgunluklarının ve uykusuzluklarının farkına varmadan araç kullanabiliyorlar. Uzun yol seyahati yapacak kişiler bu sorundan kurtulmak için düzenli olarak molalar vermesi gerekmektedir. Yorgun olduğunu hisseden şoförler kısa molalar vererek dinlenerek yola devam etmelidirler. Aynı zamanda uykusuz olan şoförler uygun bir yerde mola vererek uykusuzluklarını gidermeleri gerekir. Bir şey olmaz düşüncesi ile yola devam eden sürücüler ülkemizdeki kaza oranlarının artmasına neden olmaktadır. Sadece kendi canlarını değil etraftaki yayaların canlarını da tehlikeye atmaktadırlar.

Virajlarda Kontrollü Yavaşlayın

Yeni ehliyet almış şoförlerin yaptığı en büyük hatalar arasında yer almaktadır. Genel olarak virajlara geldikten sonra virajın ortasında frene basan şoförler bu durumu kaza ile sonuçlandırırlar. Arabanın kontrolden çıkması ile birlikte direksiyon hakimiyetini kaybederler. İyi bir şoför viraja gelmeden önce hızını düşürerek viraj bitimine doğru hızlanmalıdır. Virajların ıslak veya buzlu olması gibi durumlarda göz önünde bulundurularak en uygun yöntemin bu yöntem olduğuna karar verilmiştir.

Araç Kullanırken Başka Şeylerle İlgilenmeyin

Araç kullanırken bütün dikkatinizi yola vermeniz gerekmektedir. Ufak dikkatsizlikler büyük kazalara neden olmaktadır. Örneğin araç için telefon kullanan birisi anlık bir dalgınlıkla birine çarpabilir veya trafikte büyük kazalara neden olabilir. Acil durumlarda aracı sağa çekerek uygun bir pozisyonda ihtiyaçlarınızı gidermelisiniz. Trafikte başka şeylerle ilgilenmemeniz gerekir.

Scroll to Top